Posted in Moda

Obuwie i jak je projektować – moje porady

Obuwie i jak je projektować – moje porady Posted on 18 lipca 2017

Bycie projektantką mody to ciężka praca – a zdobycie zawodu projektantki butów lub obuwia jest jeszcze trudniejsze. I nawet nie oznacza to, że twoja praca zostanie wyróżniona przez Vogue, będzie bardziej prawdopodobne, że zajmiesz się projektowaniem kolejnej linii chińskich trampków sprzedawanych w popularnych niemieckich sieciówkach. Nawet wtedy trzeba talentu i umiejętności, i dużo ciężkiej pracy. Jeśli chcesz zajmować się projektowaniem butów, należy rozważyć swoją karierę dużo wcześniej – czy chcesz tworzyć obuwie dla kobiet, mężczyzn, sportowców i tak dalej? Chcesz produkować własne buty, pracować dla dużej firmy lub posiadać własny butik? Obuwie to bardzo złożony temat!

obuwieWielu projektantów osiąga sukcesy bez dyplomów, ale edukacja w projektowaniu mody jest użytecznym pakietem umiejętności i kontaktów. Powinieneś mieć przynajmniej jakieś doświadczenie, jeśli chodzi o plastykę, wzornictwo lub modę, niezależnie od tego, czy zdobędziesz je w praktyce czy w szkole. I mówiąc o praktyce… aby stać się projektantem butów, potrzebujesz trochę doświadczenia – rozważ pracę w sklepach lub sieciach sprzedaży butów, a nie jako projektant! W rzeczywistości trudno jest zrozumieć branżę obuwniczą bez kontaktu z klientami!

Niezależnie od tego, gdzie pracujesz, powinnaś codziennie pracować nad swoim stylem. Na rynku są miliony projektantów i chcesz wyróżnić się z tłumu. Sprawdź się, ciągle stawiaj sobie nowe wyzwania – na przykład możesz chcieć projektować nowe obuwie codziennie przez miesiąc.

Jak można to robić? Zaczęłam od zwykłego długopisu i papieru – powinnaś mieć jakieś podstawy szybkiego szkicowania, nigdy nie wiadomo, kiedy inspiracja może się pojawić! W nowoczesnym biznesie należy wiedzieć, jak używać oprogramowania do projektowania, takiego jak Adobe Photoshop, Indesign, Illustrator. Nowocześni projektanci mody używają oprogramowania CAD, podobnie jak inżynierowie – muszą tworzyć modele 3d. W rzeczywistości projektowanie obuwia będzie prawdopodobnie pierwszym obszarem mody, który będzie regularnie używał drukarek 3d.

Umiejętności to nie wszystko – potrzebujesz kontaktów w terenie. Zaprzyjaźnij się z miejscowymi sklepami, projektowaniem i HR firm modowych. Skontaktuj się z producentami. Pamiętaj, pasja cię poprowadzi!