Posted in Moda sukienki

Tuniki i ich historia

Tuniki i ich historia Posted on 20 lutego 2018

Tunika jest ubiorem noszonym przez kobiety i mężczyzn od czasów starożytnych. Styl i wygląd tuniki zmienił się dramatycznie od czasu jej powstania do dnia dzisiejszego. Podczas gdy tuniki damskie nie są noszona niemal tak samo jak kilka tysięcy lat temu, styl jest wciąż popularny w niektórych rodzajach ubrań – co widać w sklepie https://zoio.pl/odziez-damska/tuniki. Aby w pełni zrozumieć, czym są tuniki, kupujący powinni poznać jej historię i stylizację.

Słowo “tunika” pochodzi od łacińskiego słowa “tunica”, które odnosi się do odzieży noszonej przez kobiety i mężczyzn. Tunika ta ma swoje początki w starożytnej Grecji, ale w owym czasie nie była popularna. Obywatele Imperium Rzymskiego uczynili tą szatę popularną. Mimo to odzież jest bardzo prosta i wiele cywilizacji, które nie weszły w kontakt ani z Rzymianami, ani Grekami stworzyły własny ubiór w stylu tuniki.

tunikiW czasach średniowiecza tuniki nadal były popularną odzieżą. Średniowieczna tunika miała kształt litery T i była wykonana z wełny lub lnu. Ci, którzy mieli więcej pieniędzy nosili tuniki z jedwabiu lub ozdobionych jedwabnym haftem. Tuniki te miały typowo długość do kolan lub kostek i charakteryzowały się skomplikowanym haftem wokół szyi oraz wzdłuż brzegów i nadgarstków. W przeciwieństwie do rzymskich tunik noszonych pod innymi ubraniami, średniowieczne tuniki zakładano na wierzch.

Na początku XIX wieku tuniki z pasami stały się popularne wśród chłopców. Były to krótkie tuniki noszone nad spodniami. Do połowy lat 50. ubiegłego wieku tuniki były noszone przez żołnierzy armii brytyjskiej. Tuniki te były nieco dłuższe i sięgały do połowy uda. Przyczyną dłuższej kurtki było to, że krótsze kamizelki nie były wystarczająco ciepłe, aby brytyjscy żołnierze bez odmrożeń mogli walczyć w mroźnych warunkach zimowych.

Tuniki damskie są nadal noszone, ale ich wygląd całkowicie zmienił się od tego, czym kiedyś były. Tuniki są obecnie niemal wyłącznie noszone przez kobiety niezależnie od ich statusu społecznego. Ponieważ dzisiejsza moda odeszła od ciasno dopasowanych sukienek i topu, wiele kobiet uważa dziś tuniki za coś niezbędnego w szafie. Takie tuniki damskie są luźno dopasowane i niezwykle wszechstronne. W zależności od tego, z czym są sparowane i jakie dodatki do nich dobierzesz, tuniki mogą być zarówno eleganckie, jak i swobodne. Obecnie na rynku dostępnych jest kilka różnych typów tunik, a każdy z nich ma inny styl lub najlepiej sprawdza się w określonym kształcie ciała.